Góry – zwarte obszary o urozmaiconej rzeźbie terenu i znacznych wysokościach względnych, wyraźnie wyróżniające się ponad otaczającym terenem. W Polsce do gór zalicza się obszary leżące powyżej 500 metrów nad poziomem morza. Góry są tym, co widzimy na powierzchni ziemi, a więc formą ukształtowania terenu. Termin górotwór odnosi się z kolei do struktur geologicznych znajdujących się pod powierzchnią ziemi. Górotwory powstają często w wyniku kolizji kontynentalnych, prowadzących do wypiętrzenia, sfałdowania i przeobrażenia starszych skał.

Góry powstały wiele milionów lat temu w wyniku długotrwałych i rozległych ruchów skorupy ziemskiej, które nazywane są ruchami górotwórczymi (orogenezą). Wyróżnione zostały trzy główne okresy wielkich ruchów górotwórczych:

  • orogeneza kaledońska (najstarsza) – z tego okresu zachowały się góry niskie - Góry Świętokrzyskie;
  • orogeneza hercyńska – góry średnie - Sudety;
  • orogeneza alpejska (najmłodsza) – góry średnie i wysokie - Karpaty wraz z Tatrami.

Główne cechy krajobrazu górskiego w Polsce to:

  • silnie pofałdowana powierzchnia terenu,
  • duże wysokości bezwzględne,
  • wąskie, kręte, szybko płynące rzeki,
  • piętrowy układ roślinności,
  • słabe zaludnienie.

Karpaty

Łańcuch Karpat położony jest w Europie Środkowej i ciągnie się łukiem o długości 1300 km od Rumunii przez Ukrainę i Słowację do Polski. Małe fragmenty Karpat znajdują się też na terenie Republiki Czeskiej, Węgier i Serbii. Największa część gór leży w Rumunii – są to niemal całe Karpaty Południowe i większość Karpat Wschodnich. W Polsce położona jest duża część Karpat Zachodnich oraz skrawek Karpat Wschodnich - Bieszczady w południowo wschodziej cześci naszego kraju.

Karpaty wypiętrzone zostały podczas orogenezy alpejskiej, zbudowane są z fliszu, wapieni i skał krystalicznych. Najwyższy masyw krystaliczny to Tatry (Gerlach 2655 m n.p.m.). Karpaty są najwyższym łańcuchem wśród polskich gór, ze względu na budowę geologiczną dzielą się na dwie różniące się od siebie części – zewnętrzną i wewnętrzną. Do Karpat Zewnętrznych zaliczają się Beskidy, które są średnimi górami fałdowymi, a także niskie Pogórze Karpackie. Karpaty Wewnętrzne, do których należą Tatry z najwyższym szczytem Polski - Rysy (2499 m n.p.m.), Pieniny i kotlina Podhala.