Pas pojezierzy zajmuje północną część Polski (bez pobrzeży) oraz część środkowo-zachodnią. Łącznie jest to około 1/4 powierzchni kraju. W ramach Pojezierzy Polskich zostały wydzielone trzy główne krainy fizycznogeograficzne: Pojezierze Pomorskie oraz Pojezierze Wielkopolskie, które oddzielone są od siebie pradoliną Toruńsko - Eberswaldzką, trzecią krainę stanowi Pojezierze Mazurskie.

Obszar dzisiejszego pasa pojezierzy przez długi czas przykryty był lądolodem skandynawskim. Około 10 tys. lat temu lądolód wycofał się zostawiając po sobie pofałdowany teren z licznymi zagłębieniami, które wypełniły wody jezior. Krajobraz charakteryzuje się przewagą wysoczyzn morenowych o powierzchni pagórkowatej lub falistej, rzadziej płaskiej. Widoczne są liczne formy pagórkowate - wzgórza te usypane zostały z materiału skalnego naniesionego przez lądolód z Półwyspu Skandynawskiego - to tak zwane moreny. W zagłębieniach pomiędzy wzgórzami znajdują się przeróżnej wielkości i kształtu jeziora - długie, wąskie i dość głębokie tzw. rynnowe (np. Jez. Nidzkie, Tałty), lub rozległe o bardziej regularnych kształtach tzw morenowe (np. Jez. Śniardwy - największe jezioro w Polsce). Pagórki porośnięte są lasami sosnowymi i kwiecistymi łąkami, które najlepiej podziwiać żeglując po jeziorach. Wtedy mamy okazję zobaczyć "wodne łąki" z żółtymi grążelami i białymi grzybieniami.

Pojezierza to region ciekawy nie tylko pod względem geograficznym. Obejmuje on również wiele krain historycznych, np. Mazury, Warmię, Pomorze, Kujawy, Wielkopolskę. Są tam m.in. obszary, na których kształtowały się początki państwa Polskiego, np. Państwo Polan z osadą Gniezno. Pierwsze dokumenty historyczne, w których pojawia się nazwa Gniezno pochodzą już z X wieku – około 991 roku Mieszko I użył tej nazwy w dokumencie Dagome iudex. W tym czasie Gniezno było jednym z większych grodów Państwa Piastów.